قانون دست راست( فیزیک)

از اونجا که دیدم سرچ های توی گوگل درباره ی قانون دست راست خیلی زیادن و تقاضا ها بالاس، با این که توی پاورپوینت "درباره ی مغناطیس" در این باره نوشته بودم ولی حالا کامل ترش رو می نویسم.


قانون دست راست چیست؟
یک راه برای به دست آوردن آسان پاسخ مسئله های مربوط به بردار های مغناطیسی. مثلا اگر شما با این مسئله مواجه شدید:
* "اگر بردار B از راست به چپ است، و ذره ی باردار Q با سرعت V به آن رسیده و در جهت بالا به پایین از آن می گذرد، با توجه به بردار مغناطیسی ذره به چه جهتی تغییر مسیر می دهد؟"
در چنین مسئله ای از قانون دست راست استفاده می کنیم. می گوییم در دست راستمان، اگر انگشت اشاره جهت بردار B را نشان دهد، و انگشت میانی را عمود بر آن کنیم، انگشت میانی را نیز به جهت V بگیریم، انگشت شست F را که جهت تغییر مسیر است نشان می دهد.
این قانون توسّط هانس کریستین اورستد طراحی شده و در بسیاری از مواقع به درد می خورد. از این قانون در شتاب دهنده ها با محاسبات بسیار پیچیده تر استفاده می شود.
http://www.diracdelta.co.uk/science/source/f/l/flemings%20right%20hand%20rule/image001.jpg
نوع دیگری نیز از این قانون هست که مربوط به سیم پیچ ها می شود. برای مثال به این مسئله توجّه کنید:
"اگر در یک سیم پیچ که جهت سیم های یک سیم پیچ در جهت گردش عقربه های ساعت است، الکتریسیته جاری کنیم، بردار مغناطیسی به چه سمتی صورت می گیرد؟

برای این کار، دست راست خود را مانند شکل زیر مشت می کنیم و شست را بالا می گیریم، سپس با انگشت های اشاره جهت عقربه های ساعت را می گیریم، و شست ما پایین را نشان می دهد. پس یعنی بردار مغناطیسی از بالا به پایین است.
این قانون نیز متعلق به هانس کریستین اورستد است و کاربرد زیادی دارد.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/56/Right_hand_rule.png
در سال سوّم نظری در این باره بیشتر خواهید آموخت. در ضمن دو لینک پیشنهادی من به شما اندرباب این مطلب این ها هستند:
دانلود پاروپوینت مغناطیس
یه لینک عالی برای قانون دست راست توی وبلاگ خودم
حتما این دو لینک را مشاهده کنید.